logo

Gesundheit & Tourismus

Sağlık Turizmi Şirketi

DAT (Yunus balığı tedavisi)

Hayvan destekli tedavi yöntemleri, psikolojik ya da nörolojik hastalıklarda ve engellerde, iyileşmeye ya da en azından semptomların azalmasına yarayan, hayvanların kullanıldığı alternatif tedavi yöntemleridir.

İngilizce DAT (Dolphin assisted therapy) adı altında tanınmış yunus balığı tedavisi gittikçe popülarite kazanan hayvan destekli tedavi formudur. Bu tedavi yöntemi artık dünya çapında yayılmış ve çeşitli hastalık ve engellerde iyileşme ya da hafifleme vaat etmektedir.

DAT yönteminde farklı ama bireysel taleplerden dolayı özel gereksinimleri olan iki partner birbirleriyle buluşmaktadır. Bir tarafta psikolojik problemleri olan ve/veya zihinsel yada bedensel engelli çocuklar yada yetişkinler söz konusudur. Öteki tarafta ise DAT yöntemiyle esarette yaşayan, ya da yabanıl nüfusun bir parçası olan yunus balıkları söz konusudur.

Yunus balığı tedavisi çeşitli hastalık belirtilerinde uygulanabilmektedir. Bu belirtilere klinik depresyon, hareket sorunları, konuşma ya da konuşma gelişimi sorunları, ADHD (Attention- Deficit Hyperactivity Disorder: hiperaktifli odaklanma problemi) odaklanma sorunları, işitme sorunları, down sendromu, otizm, serebral felç, kronik ağrılar, kanser, stres, muskuler distrofi, omurilik yaralanmaları, AIDS, beyin yaralanmaları, travma sonrası stres sendromu, anoreksi, cinsel taciz etkileri, körlük ve bağışıklık sistemi rahatsızlıkları dahildir.

Bizlere memnuniyetle danışabilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen ya telefonla, ya da internet adresimizden ulaşarak danışın.